Za svatbou až na Island | James & Eden

Pamatuji si, jak jsem poprvé narazila na internetu na krásné svatební fotky z Islandu. Bylo mi tehdy 17 let a slíbila jsem si, že se na Island jednou podívám. Protože jestli vypadá jen z poloviny tak nádherně jako na fotkách, tak si to nesmím nechat ujít.

Když mi Petr (@perkypugfilms) před několika měsíci volal, dal mi nabídku fotit „rock n roll bride” svatbu v Nottinghamu. „Bude to šílené! Budeš to všechno fotit na analog, bude tam pizza, donuty, ohňostroje, barvy, nic tradičního! Blázinec!” 

Nejdřív jsem reagovala vystrašeně. Fotit svatbu v zahraničí? Celou na film? Šílenost! Pak se ale přidalo nadšení. Pojďme do toho! A intuice mě nezradila. 

O pár měsíců později nám přišel e-mail od nevěsty, Eden, s otázkou, jestli se nebudeme moc zlobit, když se svatba přesune z rodinných důvodů na Island. Kdo by se v ten moment dokázal zlobit? Právě se mi splnil sen. 

A jak to vše probíhalo? Na Island jsme z Vídně odlétali už ve čtvrtek, měli jsme zamluvené ubytování přes Airbnb a auto od půjčovny Blue Car. Celý pátek jsme zkoumali okolí, jeli se podívat po zamrznutých vodopádech, gejzírech a domcích z 11. století. Z půjčovny jsme dostali šikovnou Dacii Duster, která je na Islandu snad nejvíc půjčované auto vůbec. A když tak projíždíte tu pohádkovou, ale surovou krajinu, je vám jasné, že 4x4 je potřeba.

Počasí nám moc nepřálo, mrzlo a bylo větrno. Nemusím ani zmiňovat, že jsem hned první den dostala pořádnou rýmu a snad i něco horšího. Sama se divím, že jsem zpátky do Česka dorazila zdravá a nemoc nechala někde na islandském ledovci. 

Sobota. Den D. Byla jsem původně nervózní, vždy mi totiž záleží na tom, abych své páry poznala již před focením. Ráda si skládám obrázek o tom, jací jako pár jsou, co se jim líbí, jaký styl je nejlépe vystihuje a jak s nimi pracovat. Tentokrát jsem ale jela do neznáma. 

Eden a James byli ubytování v hotelu FOSS, který byl od našeho Airbnb vzdálený asi 4 hodiny. Vyrazili jsme ve dvě ráno, doprovázeni únavou a polární září. 

Na programu dne byl sunrise ceremony, obřad za východu slunce, na známé a nádherné Diamond Beach. Celou organizaci pobytu měla na starost Nadia z @amuletevents, která se o program našich dvou zamilovaných postarala opravdu dokonale. Kromě programu na celý pobyt také zajistila naši společnou zábavu. Ale o tom víc níže. 

Seznámili jsme se nejen s nastávajícími manželi, ale taky s rodilou oddávající Márgaret (sh. Magga), která do obřadu vnesla důvtip a originální přístup. Na Diamond Beach se vyráželo ještě za tmy. Celá černá pláž je pokryta modrými úlomky ledovců, které připomínají veliké kusy drahých kamenů. Mimo nás na místě čekalo i plno foto nadšenců, kteří také chtěli jedinečnou pláž zachytit při východu slunce. Diamond Beach je perfektním místem pro obřad, nebo jen párové focení, pokud zamýšlíte podobný „photoshoot“ na Islandu. Rozhodně doporučuji zajít na obě strany pláže. 

Když fotografuji obřad, snažím se o co nejmenší narušení atmosféry. To znamená minimální pohyb, vypnutý zvuk závěrky, žádné poutání pozornosti. Jsem plně v přítomnosti a hledám výjimečné momenty, které mohou být tak nepatrné, že si jich pár v průběhu obřadu ani nevšimne. 

Podobně probíhá i mé focení párů. Minimální zásah a žádné umělé pózování. Chci vás poznat takové, jací jste. Chci slyšet o tom, jak jste se poznali, co vás zajímá a co vás dělá šťastnými. Snažím se, aby byla velká většina mého portfolia tvořena jedinečnými a autentickými momenty. 

Tenhle kouzelný pár se ani na minutu nepřestal usmívat, k tomu se přidává ještě jasně modrá paleta islandské krajiny a výsledkem jsou fotografie, které mi i po dvou letech dělají neskutečnou radost. A doufám, že stejně tak i manželům. 

Druhou polovinu dne jsme strávili poněkud netradičním dobrodružstvím. Seznámili jsme se s průvodcem Ryanem Newburnem (The Strawhat Backpacker), který nás vzal na jedinečnou prohlídku největšího evropského ledovce, Vatnajökull. Zkuste si ten název vyslovit. 

Dostali jsme se do několika modrých ledovcových jeskyň a získali jedinečné záběry. Ledovcové jeskyně se totiž neustále mění, nové se objevují a staré mizí. V rámci zážitku jsme se dozvěděli i něco o historii islandské krajiny. 

Celé naše společné focení bylo plné smíchu, asi nikdy jsem se při práci takhle nenasmála. Ráda fotím přirozené emoce, tak se své páry vždy snažím postupně uvolnit, aby jim fotky dávaly i něco navíc. Aby vzpomínali na focení jako na něco příjemného, ne něco, co je tahá ven z komfortní zóny. 

Na Islandu se musíte v tomto ročním období řídit počasím. Slunce je plně venku v 8:30, ale zapadá už po páté hodině. Měli jsme v plánu navštívit ještě tři další lokace na focení, glacier hike nás ale natolik zdržel, že jsme museli zvolit pouze jedno místo – Fjaðrárgljúfur canyon. 

Toto místo je na svatební focení oblíbené, ale každý pár, který jste někdy mohli vidět na fotografiích odsud, musel přelézt řetězy a porušit tím místní pravidla. Focení na okrajích kaňonu je totiž zakázané. Já zákazy překračuji nerada a stejně tak nerada vystavuji někoho nebezpečí jen kvůli fotkám. Zůstali jsme proto bezpečně na cestičce pro turisty, a i tak jsme dokázali vytvořit pár nezapomenutelných snímků. 

Na tomto místě jsme se s Eden a Jamesem rozloučili. Bylo to zvláštní, vědět, že se pravděpodobně nikdy znovu neuvidíme. Fotografie dostali James s Eden v digitální podobě jak z analogu, tak digitálního foťáku. Kromě toho jsme jim poštou zaslali také tištěné snímky z analogu, jako takové poděkování za skvělý společný zážitek.

Jestli přemýšlíte o svatbě v zahraničí, protože je vám nějaká destinace blízká, máte s ní spojenou výjimečnou vzpomínku, nebo si jen s partnerem chcete splnit sen, jděte do toho. Stojí to za to. A pokud chcete ty jedinečné momenty štěstí zachytit, tak jsem tady a pojedu za vámi kamkoliv. Napište mi o vašich představách a spolu to dáme dohromady. Kdybyste chtěli vzít s sebou i jednoho kreativce s kamerou navíc, tak je tady Petr, se kterým mi práce docela šlape. Budeme se těšit!